Aby kładzenie się spać stało się przyjemnością

W zależności od tego, w jaki sposób dziecko jest kładzione spać zależy czy rytuał spania jest lubiany przez dziecko czy wręcz odwrotnie. Wszystko zależy od rodzaju sposobów wykorzystywanych przez rodziców. Aby było to przyjemne wydarzenie kończące dzień dziecka, powinno się stworzyć schemat czynności i zachowań, regularnie stosowany przed snem. Model postępowania ma na celu stworzenie swobodnej i spokojnej atmosfery, działa na dziecko uspokajająco i pomaga przestawić się dziecku z dnia na noc. Oto przykładowy zarys, który powinien dziecku spokojnie pogrążyć się we śnie.

Kąpiel to pierwszy etap, który sprawia, że ciało dziecka odpręża się, relaksuje. Dzieci znajdują ogromną przyjemność w zabawach w wodzie. Może być to zanurzanie, łapanie piany czy bawienie się zabawkami wodnymi.

Po kąpieli ubranie dziecka w piżamkę powinno być sygnałem dla dziecka, że zakończył się dzień i wchodzi ono w porę snu. Warto pamiętać o tym, aby piżamka była miękka niekrepująca ruchów. Dzieci uwielbiają również piżamki z aplikacjami ulubionych bohaterów z bajek.

Aby dziecko nie budziło się w nocy musi mieć pełny brzuszek. Lekka kolacja sprawi, że dziecko będzie nasycone a sen stanie się mocniejszy.

Przed pójściem do łóżka należy pamiętać o myciu zębów. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że bakterie znajdujące się na zębach, jeśli nie zostaną usunięte mają wielogodzinne pole do popisu, powodując niszczenie zębów.

Czytanie bajek, słuchanie kołysanek i przytulanie to nie tylko wzmacnianie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem to również odprężenie i relaks dla dziecka. Bajki czytane dziecku podczas kładzenia spać powinny być spokojne i o radosnej treści. Podczas rytuału zasypiania można zachęcić dziecko do wspominania tego, co wydarzyło się w ciągu dnia. W co się bawiło, gdzie było. Na pożegnanie należy obdarować dziecko buziakiem i powiedzieć jak bardzo się je kocha.

Jeśli maluch niechętnie kładzie się spać warto zrobić z nim obchód domu, który ma na celu powiedzenie dobranoc zarówno innym domownikom jak również zabawkom, gwiazdom itp.

Dzieci uwielbiają mieć pod ręką ulubioną zabawkę. Aby umilić chwile zasypiania pozwól dziecku na zabranie przyjaciela do łóżka.

Be the first to comment on "Aby kładzenie się spać stało się przyjemnością"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*